Ustawa o systemie oceny zgodności i nadzoru rynku oraz Dyrektywy Nowego Podejścia – ważne zmiany w 2016 roku
Dnia 13 kwietnia 2016 r. weszła w życie ustawa o systemie oceny zgodności i nadzoru rynku (Dz. U. 2016 r. poz. 542) weszła w życie 20 kwietnia 2016 r., z wyjątkiem pojedynczych przepisów (wprowadzanych rozporządzeniami), które wejdą w życie w późniejszych terminach.
Głównym celem ustawy jest zapewnienie konkurencyjności i innowacyjności gospodarki. Eliminowanie zagrożeń dla zdrowia i bezpieczeństwa stwarzanych przez wyroby (maszyny, środki ochrony osobistej, rzeczy powszechnego użytku etc.) w miejscu pracy, w celu ochrony konsumentów, mienia, środowiska i bezpieczeństwa publicznego, a także znoszenie barier technicznych w handlu oraz ułatwianie obrotu towarowego wewnątrz wspólnotowego.
System oceny zgodności wprowadza szereg innowacyjnych, nieznanych w potocznym języku i specyficznych pojęć. Przedstawiamy więc poniżej niektóre z nich: Wyrób. Wprowadzenie do obrotu. Oznakowanie zgodności. Laboratorium. Upoważniony przedstawiciel. Jednostka kontrolująca. Jednostka certyfikująca. Jednostka oceniająca zgodność. Certyfikacja. Certyfikacja zgodności. Deklaracja zgodności. Akredytacja. Autoryzacja. Notyfikacja. Norma zharmonizowana. Dystrybutor. Dyrektywy nowego podejścia. Zasadnicze wymagania. Szczegółowe wymagania. Oddanie do użytku. Producent. Importer. Specyfikacja zharmonizowana. Dystrybutor.
Systemy oceny zgodności i nadzoru rynku tworzą zasady, procedury oraz normy określające sposób przeprowadzania oceny zgodności, jak również wymagania dotyczące wyrobów podlegających ocenie zgodności, poprzez spełnienie Dyrektyw Nowego Podejścia oraz wymagań przepisów krajowych. System nadzoru rynku np. Państwowa Inspekcja Pracy, Inspekcja Handlowa,
obejmuje natomiast w szczególności kontrolę spełniania przez wyroby wymagań, postępowanie w sprawie wprowadzonych do obrotu lub oddanych do użytku wyrobów niezgodnych z wymaganiami lub stwarzających zagrożenie, a także kontrolę wyrobów przywożonych na teren Unii Europejskiej.
Oznakowanie CE
Zgodnie z nowymi przepisami oznakowanie CE umieszcza się na wyrobie podlegającym obowiązkowi oceny zgodności po potwierdzeniu zgodności wyrobu z wymaganiami przez producenta, a przed wprowadzeniem wyrobu do obrotu lub oddaniem go do użytku. Podczas przeprowadzania oceny zgodności wyrób ma być poddawany badaniom albo po wdrożeniu odpowiednich procedur przez producenta lub przy udziale Jednostki Notyfikowanej.
Ustawa nie znajdzie zastosowania do określonych kategorii wyrobów, m.in. wyrobów budowlanych czy medycznych, z pewnymi zastrzeżeniami określonymi przepisami prawa.
Kontrole u przedsiębiorców
Organy nadzoru rynku będą przeprowadzać kontrole spełniania przez wyroby wymagań zasadniczych. Ponadto szczegółowym kontrolom będzie poddany wyrób w zakresie stwarzania przez wyroby zagrożenia wpływającego na życie lub zdrowie oraz bezpieczeństwo.
Wysokie kary
W ustawie przewidziano wysokie kary pieniężne za wprowadzenie do obrotu lub oddanie do użytku wyrób niezgodny z zasadniczymi wymaganiami będzie podlegać karze w wysokości do 100.000 zł. Ustawa przewiduje jednak możliwość odstąpienia od wymierzenia kary, jeśli podmiot gospodarczy udokumentuje podjęcie działań w celu usunięciu wad i spełnieniu wymagań.
W drugim i trzecim kwartale 2016 roku weszły w życie nowe Dyrektywy Nowego Podejścia, czyli:
Dyrektywa Niskonapięciowa 2014/35/UE
Dyrektywa kompatybilności Elektromagnetycznej 2014/30/UE
Dyrektywa Prostych Zbiorników Ciśnieniowych 2014/29/UE
Dyrektywa Atex 2014/43/UE
Dyrektywa Ciśnieniowa 2014/68/UE