Odpowiedzialność pasażera za wypadek drogowy spowodowany przez pijanego kierowcę
W ostatnim okresie analizowaliśmy wypadek drogowy z udziałem kierującego pojazdem, który znajdował się w tzw. stanie nietrzeźwości. Wówczas wina kierowcy, który spowodował wypadek pod wpływem alkoholu jest oczywista. Dokonaliśmy przeglądu orzecznictwa sądowego szukając stanowiska- co dzieje się z odpowiedzialnością, gdy w aucie, które bierze udział w wypadku , obok pijanego kierowcy siedzi pasażer?
Osoba, która decyduje się na jazdę samochodem z kierowcą będącym w stanie po spożyciu napoju alkoholowego przyczynia się do odniesionej szkody powstałej w wyniku wypadku komunikacyjnego, gdy stan nietrzeźwości kierowcy pozostaje w związku z tym wypadkiem. Spożycie napoju alkoholowego przed jazdą z takim kierowcą uważać należy za znaczne przyczynienie się do powstania szkody (art.362 k.c.).
Kierowca będący pod wpływem alkoholu, jadąc z nadmierną prędkością rozpoczął manewr wyprzedzania. Zjeżdżając na przeciwległy pas spowodował zderzenie czołowe swojego samochodu z samochodem ciężarowym. W skutek tego zdarzenia kierowca jak i jego pasażer zmarli. Obydwoje poszkodowani byli pod wpływem alkoholu i środków odurzających. Sąd Okręgowy rozpatrując sprawę o zapłatę, którą wnieśli rodzice zmarłego pasażera przeciwko Ubezpieczalni, stwierdził, że podróżowanie z kierowca znajdującym się pod wpływem alkoholu należy potraktować jako znaczne przyczynienie się do powstania szkody. W przedmiotowej sprawie, zdaniem sądu Okręgowego poszkodowany decydując się na jazdę z pijanym kierowcą musiał zdawać sobie sprawę ze zwiększonego ryzyka nastąpienia wypadku. Biorąc pod uwagę okoliczności w jakich wszyscy poszkodowany w wypadku zdecydowali się na wspólny powrót z dyskoteki w godzinach porannych, jak również to, że bawili się wspólnie spożywając alkohol, nie sposób uznać, że byli nieświadomi, że kierowca był w stanie nietrzeźwym.
Sąd Okręgowy uznał, iż pasażer wsiadając do samochodu z pijanym kierowcą w równym stopniu przyczynia się do powstałej szkody. Sąd Apelacyjny* zgodził się z tą oceną Sądu. Pasażer godząc się na jazdę z kierowca będącym pod wpływem alkoholu, bierze na siebie winę w przypadku powstania szkody. Nie reagując na pijanego kierowcę, wsiadając razem z nim do auta i pozwalając mu kierować jesteśmy w równym stopniu odpowiedzialni za ewentualne skutki. Tak jak w tym przypadku Pasażer wsiadając do samochodu musiał się liczyć z konsekwencjami tego działania.
Postępowanie wypadkowe zostało umorzone, w opinii biegłych to kierowca samochodu osobowego był jedynym sprawca zdarzenia. To z jego winy doszło do wypadku. Jednak pasażer pozwolił mu na jazdę pod wpływem alkoholu i sam świadomie wsiadł z nim do samochodu.
• Syg. Akt VI Ca 1601/12