Wypadek w pracy

Administrator
MarcinK

Wypadek w pracy.

Ostatnio dokonaliśmy analizy orzecznictwa Sądu Apelacyjnego w Szczecinie* w kontekście obowiązków pracodawcy w zakresie wypadków przy pracy oraz przyczynienia się stanu przedsiębiorstwa do wypadku. Wyrok Sądu Apelacyjnego wydany został w oparciu o zdarzenie, które miało miejsce w jednym zakładów pracy w województwie lubuskim. Pracownik zatrudniony na stanowisku palacza, wykonywał obowiązki pracownicze polegające na czyszczeniu kanałów spalinowych.

Podczas wykonywania tych czynności doszło do zatrucia tlenkiem czadu w skutek czego pracownik zmarł. Art. 207 §1 k.p mówi, iż pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy. Na zakres odpowiedzialności pracodawcy nie wpływają obowiązki pracowników w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy(…) Jednak § 2 zobowiązuje pracodawcę do ochrony zdrowia i życia pracowników oraz do zapewnienia im bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Co to oznacza w praktyce?

Pracodawca, który wie o istnieniu jakiś zaniedbań , toleruje je, nie wymaga od pracownika przestrzegania zasad bhp jest współwinny gdy dojdzie do tragedii z winy pracownika.

Sąd Apelacyjny uznał, iż winę za zaistniałą sytuację ponoszą solidarnie zarówno pracownik jak i pracodawca. Pracownik podczas czyszczenia kanałów spalinowych nie domknął drzwiczek od popielnika oraz odkryte były jednocześnie dwie przykrywki kanałów spalinowych zamiast jednej. To spowodowało zatrucie tlenkiem węgla. Natomiast wina pracodawcy było nie zapewnienie pracownikowi osoby asekuracyjnej podczas wykonywania czyszczenia kanałów spalinowych, nie zaznajomił pracownika z oceną ryzyka zawodowego i instrukcją kotła. Kotłownia, w której pracował denat miała nieprawidłowo wykonaną wentylację grawitacyjną. Norma stężenia tlenku węgla w kotłowni przekraczała ponad 100 %. Brak było również dokumentów z wykonywania pomiarów. Wskutek zleceń pokontrolnych Państwowej Inspekcji Pracy kotłownię zamknięto, a na pracodawcę nałożono mandat karny.

Na pracodawcy spoczywa ciężar zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Wszelkie zaniedbania, uchybienia ze strony pracodawcy w chwili dojścia do wypadku obciążają pracodawcę odpowiedzialnością za zaistniałe zdarzenie.

Pracodawca jest zobowiązany wymagać od pracownika przestrzegania zasad BHP. Tolerowanie nieprawidłowego zachowania pracownika bądź też zgoda na prace w warunkach zagrażających życiu lub zdrowiu pracownika mają skutek uznający winę pracodawcy w przypadku zaistnienia szkody. Sąd obciążył winą pracodawcy w 50%, drugie 50 % przynależne zostało do zmarłego pracownika.

• Syg. Akt III APa 14.13